Historie Klubu

Od svého založení v roce 1960 se Sportovní šerm Slavoj Litoměřice vyvinul v jednu z klíčových institucí šermu v regionu. Původně byl součástí aktivit Svazu pro spolupráci s armádou (SVAZARM), což mu dodávalo jedinečný charakter a zaměření. Založený MVDr. Zdeněkem Sýkorou, pracovníkem národního podniku Bioveta Terezín, klub začal jako skromná iniciativa nadšenců šermu. Rychle však získal popularitu a uznání díky své kvalitě a vášni pro šerm.

Další významná postava v historii klubu, MVDr. Zdeněk Urbánek, byla klíčová nejen pro vývoj šermu v Litoměřicích, ale i pro rozšíření šermířských aktivit po celém Severočeském regionu. Jeho odchod do Švýcarska v roce 1969 a založení Ústavu informatiky veterinární medicíny však byl značnou ztrátou pro místní šermířskou komunitu.

Mezi další významné členy patřil MUDr. Vladimír Valta, dětský zubař a později významný spolupracovník litoměřického muzea. Jeho přínos pro klub a pro město jako celek je neocenitelný.

Významným milníkem bylo vstoupení Oldřicha Doskočila, budoucího kronikáře města a samostatného odborného pracovníka litoměřického muzea, do klubu jako čtrnáctiletého žáka. Specializoval se na šerm šavlí a již v roce 1960 se stal klubovým dorosteneckým přeborníkem. Jeho úspěchy v následujících letech, včetně zisku bronzové medaile na dorosteneckých přeborech republiky, byly pro klub prestižní.

Po roce 1960 došlo k rozšíření aktivit klubu, včetně zahrnutí šermu puškou a vzniku dalších oddílů ve Štětí, Ústí nad Labem, Terezíně, Teplicích, Mostě a Liberci. Tento rozvoj pomohl k upevnění pozice šermu v regionu a k vytvoření silné šermířské komunity.

Až do současnosti klub prochází neustálým vývojem a přizpůsobováním se novým výzvám a trendům ve světě šermu, přičemž si zachovává svou tradici a historické kořeny. Je to nejen sportovní instituce, ale i symbol odhodlání, tradice a komunitního ducha města Litoměřice.