Samostatná příprava

06.12.2021 13:18

Jednou jste členy sportovního oddílu, máte tedy ambice zařaditi se mezi závodní špičku a šermu správně porozuměti. To však nepřijde samo - docházení na tréninky nestačí. Musíte otevříti svou mysl, informace příjimati a přemýšleti o nich. Ptejte se - není špatných otázek, špatné je jejich nevyřčení. Čas a prostředky na tréninku využívejte na plno - nenechte planše státi či trenéra oddychnouti. Vždy počítejte zásahy a šermujte na plno. Soupeřte mezi sebou. Když dostanete nebo dáte zásah, zamýšlejte se vždy nad tím proč, a co se dá obměniti. A snažte se přečísti, jak asi přemýšlí soupeř.

Pracujte se změnou rytmu a rychlosti. (Nejjednodušší, a přesto efektivní varianta - "pomalý" posun, bleskový výpad.) Rovněž sami hledejte své rezervy a pracujte na nich (bez vaší vůle a snahy trenér nic nezmůže).

A mimo tréninky? Pracujte na své fyzičce (alespoň choďte pěšky), cvičte si nohy, správné držení zbraně (před zrcadlem), kupte nebo vyrobte terč (stačí kus hrubšího koberce) a cvičte s ním (alespoň občas). Rovněž se inspirujte od ostatních - čtěte, podívejte se občas na nějaký zápas či školu.

A na závěr to nejdůležitější - co dělá z cvičené opice bojovníka je jeho duch - bojový duch. Využijte každé příležitoti pro jeho posilování a pamatujte, že ten jest alfou i omegou jakéhokoli typu boje. S tím rovněž souvisí záludnost - buďte nečitelní a naučte se "obelhati soupeře". Inspirovati se můžete od trenérů - proto tam jsou.

Děláte to pro sebe. Takže když už do toho čas, peníze a energii cpete, dělejte to alespoň pořádně a cílevědomně.

 

 

Pro starší závodníky a trenéry: Nedávejte mladším nic zadarmo, jinak to nedá nic vám ani jim. Nešermujte proti nim jako na mistrovství, ale dopřejte jim pocit, že každý zásah byl zaslouženě vybojován.